• 1 z 2
 

Medovka

 

Bylinka lásky a elixír života, čaj má ukľudňujúce účinky, pri bolesti hlavy a nespavosti, zlepšuje trávenie. 

Zloženie: list medovky lekárskej (Melissa officinalis)

Dostupnosť Zvoľte variant Skladom Skladom
Variant
€1,90 €5,20 od €1,90
   
Kategória Čaje
 

Krajina pôvodu: Európa

Aplikuje sa najmä pri psychoneurotických stavoch, ako sú migréna, nespavosť, bolenie hlavy, vyčerpanosť, prepracovanosť a pod.. Podporuje tvorbu žlče, tlmenie žlčníkových kolík, tlmenie menštruačných kŕčov a pri ochorení močových ciest. Čaj posilňuje žalúdok a priaznivo pôsobí proti nadúvaniu. Uvoľňuje kŕče, búšenie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri chorobách z prechladnutia.  Pôsobí posilňujúco a upokojúco a dodáva chuť k jedlu. Je vhodné ju piť pred spánkom. Medovka znižuje pozornosť, po jej užití sa neodporúča viesť motorové vozidlá, alebo obsluhovať stroje.

Dobré vlastnosti medovky nachádzajú uplatnenie aj zvonku ako prísada do kúpeľov. Používa sa vo forme obkladov pri reume, pri zápale nervov a ústnej dutiny, pri opuchoch a pomliaždeninách.

Vedeli ste, že?

Pomenovanie medovky melissa pochádza z gréckeho včela. Táto bylinka obsahuje nektár, ktorý priťahuje včely. Preto bývalo zvykom pred nasadením novej včelej rodinky natrieť celý úľ medovkou.

PRÍPRAVA ČAJU:

Bylinný čaj zalievame vriacou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 až 2 čajové lyžičky zmesi, necháme 8-10 minút lúhovať a po precedení podávame.