• 1 z 2
 

Levanduľa

 

Čaj na dobrý spánok a pohodu v napätom a stresovom období. 

Zloženie: levanduľa úzkolistá – kvet

Dostupnosť Zvoľte variant Skladom Skladom
Variant
€2,40 €6,50 od €2,40
   
Kategória Čaje
 

Krajina pôvodu: Európa

Upokojujúce účinky sa využívajú pri závratoch, migréne, nespavosti, nervovej vyčerpanosti či nervovom preťažení, hystérii a srdcových ťažkostiach. Odporúča sa pri žalúdočných, črevných a obličkových kolikách. Stimuluje vylučovanie žlče a podporuje chuť do jedenia. Mierne znižuje krvný tlak a odstraňuje zápach z úst.

Kvet levandule môžeme piť samostatne alebo ho môžeme po štipkách pridávať do zmesí bylinných čajov.

Vhodné sú i levandulové kúpele, obklady a omývanie tela.

PRÍPRAVA ČAJU:

Čaj pripravujeme klasickým spôsobom v peknej kanvičke alebo šálke so sitkom, ktoré umocňujú pôžitok z pitia čaju i pozitívny vplyv čaju na ľudský organizmus.

Dobrú vodu necháme krátko zovrieť. 3-5 g čajoviny (cca 1,5 – 2 čajové lyžičky) zalejeme horúcou vodou 95-100°C o objeme 2,5 – 3,5 dl a necháme lúhovať 5-8 minút. Nálev zlejeme a pijeme čerstvý a teplý.
Odporúčame čaj piť raz denne dopoludnia, ale je príjemné piť tento čaj aj na večer, pretože neobsahuje teín a dobre sa po ňom zaspáva.

Z čaju sa dajú pripravovať aj rôzne sirupy a limonády, čaj je výborný aj studený ochutený citrónom či mätou. Na studeno je vhodná príprava maceráciou ( lúhovanie v studenej vode niekoľko hodín, prípadne celú noc ).