Popis
Krajina pôvodu: Nigéria
Ibištek je nádherne kvitnúci ker či bylina. Má nepreberné množstvá variánt, takže ho môžete pestovať ako izbovku alebo sa ním pochváliť susedom na záhrade. Najčastejší spôsob užitia ibišteka je formou prípravy nálevu. Pre tento účel sa využívá hlavne ibištek sudánsky čiže hibiscus sabdariffa. Jedná sa o jednoročný ker, ktorý má svoj pôvod v zemiach severnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. Veľkú obľubu si ale získal aj v Latinskej Amerike. Má krásne jasno červené kvety, z ktorých sa lúhovaním jednoducho prichystá ibiškový čaj. V Egypte ho nájdete pod názvom karkadé a napríklad v Mexiku ako rosa de Jamaica.
Má typickú kyslú chuť, ktorú možno však jednoducho stlmiť pridaním medu alebo nejakého sladkého ovocia. Aj to je dôvod, prečo sa s ibištekom najčastejšie stretnete vo forme čajových zmesí, kde si perfektne padne do noty napríklad s lesným ovocím alebo šťavnatým jablkom.
Obsahuje polysacharidy, ktoré telo využíva ako najsilnejší stimulant pre imunitný systém. Zastúpenie majú však aj vitamín C, minerálne soli, kyseliny a flavonoidy, betakarotén, vitamíny B1, B6. Sýta farba prezrádza prítomnosť veľkého množstva prírodných pigmentov, ktoré slúžia ako antioxidanty. Zároveň majú nezastupiteľný účinok v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych chorôb. Vďaka prítomným flavonoidom sa ibištek podieľa na znižovaní LDL cholesterolu.
Vďaka prítomnosti kyseliny (citrónovej a jablčnej) čaj z ibišteka sudánskeho podporuje trávenie, pôsobí antisepticky aj antimykoticky.
Čaj a extrakty z ibišteka pomáhajú aj pri:
-
chráni pečeň pred škodlivými voľnými radikálmy,
-
znižuje krvný tlak
-
pôsobí proti zápalom a bakteriálnym nákazám,
-
zabraňuje nežiadúcemu ukladaniu cholesterolu,
-
odbúrava ťažkosti s bolestivou menštruáciou,
-
pomáha sa vyrovnať s depresívnymi stavmi a povzbudzuje myseľ,
-
účinne a rýchlo hasí pocit smädu,
-
zlepšuje zažívanie,
-
spomaľuje predčasné prejavy stárnutia
Konzumovať sa môžu i väčšie množstvá čaju (napríklad počas leta na doplnenie pitného režimu), bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, či toxickosti.
Vedeli ste, že?
Rastlina bola pomenovaná podľa egyptského posvätného vtáka Ibisa? Nebol to len obyčajný vták, podľa starých Egypťanov bol zvestovateľom záplav Nílu a bol stelesneným boha Thovta, teda boha dômyselnosti a tvorivosti.
Čaj z ibišteka sudánskeho sa neodporúča piť tehotným ženám v prvom trimestri tehotenstva, potom je jeho pitie priateľné s mierou.